Czy warto poświęcać się dla miłości, czyli “Żona więźnia” autorstwa Maggie Brookes

Radko kiedy sięgam po książki z gatunku literatury obyczajowej, gdyż na ogół poruszają one taki temat, który nie jest moim ulubionym. Od czasu do czasu jednak zdarza mi się zrobić wyjątek i przeczytać jakiś romans. Ostatnio miałam okazję przeczytać książkę pt. Żona więźnia ze sklepu internetowego taniaksiazka.pl, która została napisana przez Maggie Brookes i muszę przyznać, że lektura naprawdę przypadła mi do gustu. Czytało mi się ją całkiem przyjemnie i dość szybko, co jest w moim odczuciu sporym plusem. Nie znałam wcześniejszej twórczości tej autorki, ale zdecydowanie nie zawiodłam się tym, co od niej otrzymałam.

Do czego zdolna jest prawdziwa miłość

Żona więźnia” to powieść, która opisuje miłosną historię, jaka wydarzyła się w jednym z obozów podczas wojny. Nie jest to jednak typowa literatura obozowa, jaką na ogół znamy z tego typu książek. Mamy tutaj bowiem do czynienia z obozem jenieckim. Główną bohaterką lektury jest Izabela, młoda Czeszka, która zakochuje się w angielskim jeńcu wojennym. Ich relacja od początku nie jest łatwa, ale jest na tyle silna, że kobieta decyduje się zmienić całe swoje życie dla Billa. Biorą w tajemnicy szybki ślub i udają się na wspólną tułaczkę po różnych obozach pracy. Ich działania doprowadzają do naprawdę skomplikowanych i niełatwych sytuacji, które bardzo mocno ich odmienią i wpłyną na ich życie. Czy ich relacja przetrwa? Czy uda się im w ogóle przetrwać ten obozowy czas? Nie chcę jednak zdradzać szczegółów dotyczących dalszej fabuły, dlatego zachęcam każdego do sięgnięcia po powieść i wyrobienia sobie własnej opinii na jej temat.

Inne spojrzenie na literaturę obozową


Muszę przyznać szczerze, że autorka daje swoim czytelnikom naprawdę mocną książkę. Powieść porusza niełatwy czas w życiu ludzkości, jakim była wojna. Pomimo wielu okrucieństw, jakie się wtedy wydarzały, ludzie nadal zakochiwali się w sobie i byli skłonni dla tego uczucia poświęcić naprawdę wiele. Ta historia niemal od pierwszej strony ma w sobie to coś, co wzbudzało we mnie wiele emocji, bardzo często były one naprawdę skrajne. Jednocześnie śmiałam się do łez, ale i wzruszałam, czy złościłam. 

Bohaterowie w powieści wykreowani są naprawdę ciekawie, dokładnie, z dbałością niemal o każdy szczegół. Fabuła jest dopracowana, spójna i logiczna. Duże wrażenie zrobił na mnie język, jakim książka, została napisana. Głównych bohaterów dzieliła bariera językowa, a autorka świetnie z tego wybrnęła. Jeśli więc szukacie wciągającej powieści, która nie tylko daje przyjemność z czytania, ale zmusza także do refleksji, to koniecznie sięgnijcie po tę pozycję.